Nyheder

Præsentation af herre 2 træner Søren Krogh

Søren Krogh vil fremover være ny træner for Herre 2.

Søren Krogh er uden tvivl den mest succesrige træner i klubbens historie, eftersom han var manden der stod i spidsen for holdet, der leverede den største præsentation i klubbens historie med en guldmedalje til U16 DM i 1997/98 og en sølvmedalje 1998/99. Genopstandelsen af Herre 1 til Ligaen 2007/08, samt semifinale i Pokalturneringen 2007/08.

”Vi er bestyrelsen meget glade for, at Søren har takket ja til at blive ny træner for herre 2. Vi har været yderst tilfredse med holdets træner de sidste par år Kenneth Christensen og dennes indsats med at få et nyt hold op at køre, hvilket ikke har været en let opgave. I de kommende sæsoner vil der være et større fokus på få integreret de ældste ungdomsspillere på seniorholdene og her vil Sørens baggrund som tidligere ungdoms/seniortræner komme til sin ret, hvilket gør ham til den perfekte træner der kan overtage stafetten fra Kenneth” udtaler Andreas Ritterfeldt

Redaktionen har bedt Søren om at besvare nogle spørgsmål til hjemmesiden

Hvordan vil dine venner beskrive dig?
Tjaaa – udadvendt, humoristisk-spasmager, perfektionist, samt masser af andre kendte og ukendte tillægsord.

Hvorfor træner i Rungsted Hørsholm floorball klub?
Jeg har jo prøvet det før og har mod på, at tage ansvar igen – i en klub som er i fuld udvikling.

Hvordan vil spillerne opleve dig?
Nok lidt mere ambitiøs, end hvad vi ellers har været vant til på 2. holdet.

Træning med spilstop og lidt snak/teori ind imellem.

Hvad er ambitionerne for den kommende sæson?
Få kørt lidt spilsystemer ind, så det ikke bare ender op med “Hawaii-hockey”

Sidste sæson stillede vi op med hvad der kunne samles op rundt omkring, så det var ikke altid sjovt, når der skulle stilles hold – Kenneth havde alle odds imod sig.

Som spiller er det da også et lille irritationsmoment, når man smider nemme point væk med 7 mand, som kunne være vundet med ti mand.

Trænere 2015/2016

Kategorier:Nyheder