Nyheder

“Bo Lykke”, “Krogh” og “Kepp” er sendt til Afrika

Rungsted Hørsholm Floorball Klub støtter  hjælpeorganisationen Din Nødhjælp.

DINNødhjælp er en frivillig forening, hvor der ikke er nogen administration, som skal lønnes. Derfor går alle indsamlinger og donationer 100% til projekterne.

Konkret har vi i foråret indsamlet gammelt spillertøj og sendt det til hjælpeorganisationens opsamlingssted, hvor det nu er sendt med fragtskib til Nigeria.

“Vi har valgt, at støtte en hjælpeorganisation, hvor indsamlingerne går 100% til projekter med børn i fokus. Vi synes det giver mening, at det af klubbens aflagte udstyr ikke bare skal samle støv, men bruges af nogen som mangler sportstøj og hvor glæden ved sport kan skabe lys i en mørk hverdag. Der er tale om udstyr i ældre, men god stand, som bærer navnene på mange af klubbens gamle koryfæer” udtaler Stephan Grey

Man kan læse mere om DinNødhjælp på organisationens hjemmeside

http://www.dinnoedhjaelp.dk/hvad-er-dinnodhjaelp/

Din nedhj

 

 

Kategorier:Nyheder