Nyheder

Debut til unge Emil Larsen i træningskampen mod Vanløse U19

Klubbens bedste herre hold spillede onsdag aften mod Vanløses U19 hold. Kampen blev vundet 5-4 efter straffe hvor Thomas Gaard var den eneste der formåede at sende kuglen i kassen.

Det var tydeligt, at der var tale om første kamp i sæsonen og der er fortsat flere spillere der mangler at banke det sidste rust af efter en lang pause. Især forsvarspillet skal forbedres fremod sæsonstarten, hvilket træner Michael Transel allerede har sagt vil være et fokusområde til træning og i de næste træningskampe.

Talentfulde Emil Larsen, der normalt spiller på klubbens U15 hold fik debut og spillede en rigtig god kamp. Der var ikke til at se, at den unge knægt kun har trænet med en enkelt gang hos seniorholdet, så der venter der helt sikkert flere kampe i løbet af sæsonen. Normalt skal nye spillere give debutøl – men med flere unge spillere, der i de kommende år vil banke på til klubbens bedste herrehold er der fra trænerteamet overvejelser om, at der i stedet skal indføres debutcola 🙂

En dybt koncentreret Emil Larsen i sin debut
IMG_0861

Kategorier:Nyheder